MUMIO - zázračný přírodní lék
Výkladů původu této živinově husté huminové, minerálně-bylinné pryskyřice pocházející z vysokých asijských hor je mnoho, obecně však můžeme říci, že se jedná o organické pozůstatky fauny a flóry, které se v průběhu tisíce let promísily a spojily s anorganickými skalními minerály, 65–80% mumia tvoří minerální látky. Významná část složení mumia pochází z dlouhodobé humifikace rostlinné a živočišné hmoty, 20–35% je organická hmota, která může obsahovat kondenzaci celých starověkých ekosystémů, včetně rostlin a zvířat a jejich vedlejších produktů, spolu s mikro-biálními metabolity, lišejníky a minerálními extrakty. Je to účinný fytokomplex - je to přírodní směs organických a anorganických látek, obsahuje polovinu prvků Mendělejovy tabulky, minerály - vápník, fosfor, draslík, sodík, železo, měď a hořčík, obsahuje 26 stopových prvků, zvláště selen, dále 10 oxidů kovů, 6 aminokyselin, steroidy, fosfolipidy, širokou škálu vitaminů - A, E, B1, B2, B3, B6, B12, C, provitamin D, éterické oleje a další bioaktivní látky, například velmi podobnou látku jako má včelí jed, která posiluje imunitní, hormonální a oběhový systém, protože však nepochází ze včelího žihadla, nevyvolává žádné alergické reakce.
Slovo mumio pochází z řečtiny znamená "tělo uchovávající", v Tibetu mu říkají barak šun, tj. horský olej, Arabové mu říkají mumia, což česky znamená vosk, také arakul džibal, tj.horský pot. Indové této pryskyřici života z Himálaje říkají šilajit a v celé indické historii je známá jako rasayana, sanskrtský výraz pro látky a byliny, které zlepšují celkové zdraví
Znali ho nejen v Asii, ale už v Persii, Babylónii a v Egyptě, užívali Sumerové, zkoumal ho již Aristoteles a o léčebných schopnostech mumia píše také perský lékař Avicena v 11. století.
Bylo prý v dávných časech objeven pomocí mazaných a hbitých bhútánských opic, když lidé vypozorovali, jak šplhají do vysokých skalních útesů Himálaje, aby jedly černou látku prosakující ze skal. LIdé si toho všimli a hluboká znalost přírody přírodních národů jim vnukla myšlenku, že jde o nějaký velký lék nebo elixír zdraví. A tak ho vyzkoušeli a objevili jeho zázračné účinky.
Aristotelés ze Stageiry (384-322 př.Kr.) byl filosof vrcholného období řecké filosofie, nejvšestrannější učenec starověku, nejvýznam-nější žák Platonův a vychovatel Alexandra Makedonského. Snažil se obsáhnout a uspořádat i všechno vědění své doby a připojil výsledky vlastních pozorování Země, oblohy, přírody, jazyka, společnosti, politiky a umění. →
Očištěné má tmavě hnědou až černou barvu. Kromě černé barvy může mít mumio také barvu červenou až zlatou, neboť jsou v něm obsaženy železité příměsi, mumio modré až měděné barvy má zvýšený obsah mědi a existují i další podtypy dle jednotlivých nalezišť. Konzistencí připomíná asfalt, na dlani se vlivem tělesného tepla hned rozpouští. Mumio je totiž látkou, která se stává tekutou už za nepatrně vyšších teplot. Chuť má hořkou a má zvláštní vůni, je rozpustné ve vodě, ne v lihu.
Naleziště mumia jsou vysoko v horách v Asii, obvykle v nadmořské výšce nad 3000 metrů, až cca do 5000 metrů, nachází se v těžko dostupných jeskyních a ve sklalních průrvách v podobě krápníků nebo stalaktitů, tvarově připomínají slzy. Jsou vystaveny intenzivnímu a dlouhodobému slunečnímu záření a můžeme je nalézt v prostředí, které jsou lidskou činností téměř nedotčené.
Nejčastější výskyt mumia je na středním a jižním východě Asie (Kavkaz, Pamír, Altaj, Ťan-Šan, Tibetské pohoří, Himaláj a další). Jeho žíly nejsou masívní. Najít mumio ve skalách není zas tak snadné, a proto se trasy předávají z generace na generaci, jelikož sběr mumia slouží pro řadu domorodých obyvatel jako zdroj obživy. U nás ho lze najít výjimečně i na vzácných místech v Beskydech. Domorodí Američané používali podobné huminové látky zvané Medicine Rock, pocházející z Grand Tetons ve Wyomingu.
Mumio je velmi účinné při obnově zdraví, revitalizuje celý organismus, HODÍ SE SKORO NA VŠECHNY POTÍŽE A NEMOCI, užívá se při vyčerpání organismu, zvyšuje obrany-schopnost, při náročných výkonech i jako prevence.
Silně posiluje imunitní systém, celkově podporuje a chrání organismus, umožňuje regenaraci tkání, protože výrazně zlepšuje regeneračné procesy a vyživuje nervové tkáně, zpo-maluje stárnutí, podporuje mentální schopnosti. Je elixírem a lékem na takřka všechny potíže a nemoci, jak tělesné, tak duševní, pomáhá i při psychických problémech a depresích.
Má antiseptický účinek, silné antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky - ničí stafylokoky, streptokoky a jiné bakterie, viry a plísně, podporuje vylučování těžkých kovů z organismu, odstraňuje negativní účinky chemoterapie a ozařování při onkologických onemocněních.
- doplňuje hladinu mineráních látek
- pomáhá a léčí záněty v těle, léčí všechny nemoci trávicí soustavy, žaludeční a střevní potíže, při nechutenství, při vředech, kladně ovlivňuje nervovou soustavu, léčí nervová onemocnění i záněty nervů, užívá se při různých neurologických problémech, při alergiích, angíně pectoris, také normalizuje krevní obraz.
- léčí pohybové ústrojí - bolesti kloubů, otoky, působí proti usazování solí v kloubech, zmírňuje revma, artritidu, léčí osteoporózu.
- léčí astma a bronchitidu - doporučuje se provádět inhalaci 4% roztokem mumia několikrát denně, pomáhá při ischemii srdce, (srdeční astma), podporuje ledviny a močové ústrojí, pomáhá odstranit otoky uvoňovaním špatně průchozích cév, podporuje fungování cév při křečových žilách.
- pomáhá při otravách, žaludeční nevolnosti, při vředech kdekoliv v trávicí soustavě, při průjmu i zácpě
- pomáhá při nachlazní, chřipce, při virových i bakteriálních infekcích
- na bolesti hlavy, při zánětech nervů, zánětech lícného nervu, na migrény, závratě, při nespavosti, léčí paralýzu lícního nervu - doporučuje se rozpustit 0,2 g mumia v 200 ml vlažného mléka, přidat 10 g medu, a tuto tekutinu pít ráno a večer po tři týdny, pak po alespoň týdenní přestávce celou kúru opakovat. Zpomaluje sklerózu.Posiluje paměť.
Působí cíleně - léčivé látky léčí nemocný orgán a ty zdravé orgány nijak nevhodně neovlivňují, mumio celkově regeneruje tkáně.
Mumio se doporučuje i při fyzické nebo psychické zátěži, zvyšuje tělesný a duševní výkon, je vhodné pro studenty při zkouškovém období. Sportovcům pomáhá snášet velkou fyzickou zátěž. Podává se vnitřně v dávce 3 mg na 1 kg tělesné hmotnosti na lačný žaludek s vodou. Doba užívání je 10 dní, pak se udělá 5 dní přestávka, to celé se opakuje třikrát. Před plánovanou operací se užívá mumio 10 dní a po operaci dalších 10 dní.Mumio lze užívat i preventivně, podle pana Jiřího Janči jen velice malé denní množství - pouze 0,2 gramu, max. denní dávka pro dospělého je pak 1 gram. Nemá se nadužívat, protože i přliš velká dávka může svou silou uškodit zdraví. Také není vhodné ho užívat dlouhodobě bez přestávek. Užívání vzhledem k ostatnímu jídlu a pití - alespoň hodinu před a po užívání tinktury není vhodné jíst, je možné pít vodu či bylinné čaje.
KOMBINOVANÉ UŽÍVÁNÍ - VNITŘNĚ I ZVENČÍ SOUČASNĚ Mumio je samozřejmě velmi prospěšné pro zdraví nejen při vnitřním užívání, ale i při vnějším. Také je někdy vhodné ho užívat obojím způsobem, jako například při léčení zlomenin, kde má při jejich hojení mimořádný účinek, často kost dokonce nejenže se v místě zlomu rychleji zahojí a dobřě sroste, ale ještě i více ztloustne, takže bývalé zlomené místo je pak ve výsledku silnější a pevnější než zdravá nezlomená místa a tím se předchází pravděpodobnosti opětovného zlomení kosti v oslabeném místě. Mumio normalizuje hladinu vápníku, fosforu a draslíku a podporuje nárůst kostní tkáně k okostici. Při hojení zlomenin zkracuje čas srůstání zlomených kostí na 20 až 30 dní. Doporučuje se ho při hojení zlomenin používat vnitřně i zevně. Zevně léčí také natržené vazy, pohmožděniny, naraženiny, praskliny a vykloubeniny.
ZEVNÍ UŽITÍ
Zevně se aplikuje mumio při plísňových onemocněních, na hnisavé rány a vředy, ekzémy, popáleniny a záněty ve formě 2 % masti nebo vodního roztoku od 2 do 4%.
- zánět středního ucha - zakapat 5 ml 4% roztoku mumia
- léčí hemoroidy, krvácení děložního hrdla a další - doporučuje se na postižená místa přiložit na celou noc tampon napuštěný 4% roztokem mumia, opakovat cca 15 krát, tedy po 15 nocí.
- hojí kožní defekty, ekzémy, otevřené i hnisavé rány a spáleniny, které přímo zázračně léčí, na spáleniny přikládat tímto roztokem napuštěný tampon, 4 g mumia na 100 g převařené vody, snižuje svědění po bodnutí hmyzem
- léčí vyrážky, vředy, akné - potírat 4% roztokem mumia
- léčí paradontózu - opět s doporučuje přikládat a co nejdéle držet na dásních napuštěný tampon výše uvedeným rozokem, také se doporučuje výplach úst 4 % roztokem 2 x denně.
- na angíny - doporučuje se kloktání 3krát denně 2,5% roztokem mumia, až se stav zlepší, stačí jednou denně
- totéž při bolestech zubů, snažit se držet tekutinu co nejdéle v ústech, aby mohla blahodárně působit na bolavé zuby
- V KOSMETICE - kosmetická maska - 1% roztok mumia perfektně vyčití pokožku, osvěží, vyčistí, omladí, nejlépe aplikovat přes den; podobně omlazující koupel 4 g mumia v 50 litrech teplé vody
Mumio je charakteristické výjimečnou biodostupností, což znamená, že organismus je schopen vstřebat do velké míry veškeré účinné látky, které jsou v něm obsažené.
KONTRAINDIKACE:
Nemá žádné vedlejší účinky, ale těhotné a kojící ženy, stejně jako malé děti by ho neměly užívat. Je vhodný pro každého bez rozdílu věku, může sa užívat při různych chorobách, současně i s jinými léky, není návykový. Nesmí se užívat při tachykardii, hemofilii a hemorhagii. Mumio není vhodné pro osoby trpící močovými kameny. A samozřejmě nepít alkohol při jeho užívání.
Ale velkým problémem je, že taková vzácná a účinná látka je velmi často šizená nebo dokonce falšována, mnoho preparátů má tak malý obsah této látky, že jsou už neúčinné, některé přípravky a tabletky ani mumio neviděly, protože existuje na trhu mnoho padělků. A ty pak samozřejmě neléčí a lidé jsou zklamáni. Takže je těžké sehnat poctivý výrobek. Pokud budete vybírat mumio, zeptejte se, zda má daný produkt certifikát čistoty, popřípadě další certifkáty od SZÚ i MZČR.
Základ zdraví - čistá krev
Základem zdraví je čistá krev, která se dostává do styku s každou buňkou. Znečištěný vzduch obsahuje i znečištěné plyny, které se při dýcháni dostanou do všech buněk. Na kyslík se vážou jedy a ty se krvi dostanou do nervových buněk v mozku, kde se porucha nejdříve projeví. Například jedovatý kysličník uhelnatý ze spalin se váže na hemoglobin přednostně před kyslíkem. Znečištěný vzduch obsahuje i znečištěný dusík a ten je základem aminokyselin, ze kterých se tvoři bílkoviny, z nichž je vystavěna živá tkáň. Bez dostatku dusíku by tělo nedrželo pohromadě, brzy by se rozpadlo. Dusík je přijímán potravou i vzduchem. Kyslík je nutný ke spalování živin a také k vylučováni odpadu ve formě kysličníku uhličitého (oxidu). Uhlík je zase základním prvkem sacharidů. Když je ve vzduchu nadbytek oxidu uhličitého (CO2) - asi 14 až 15 % - vzniká porucha v okysličování krve a nastane smrt. Toto hrozí v pravidelně nevětraných místnostech nebo malých místnostech s neúměrným počtem lidí v nich dlících v poměru k jejich velikosti. Má se minimálně 2 krát denně větrat, ráno, po spaní a večer, před spaním. Není náhoda, že velká část infarktů a mrtvic postihne lidi nad ránem, kdy podíl kyslíku ve vzduchu klesl a naopak kysličníku uhličitého stoupl. Příliš těsnící okna neovolí přirozenou permanentní výměnu vzduchu ani únik škodlivých plynů.
Samozřejmě i krvinky musí být zdravé, nedeformované, ničím jedovatým v krvi neotrávené, se správnou polaritou, kdy se od sebe odpuzují a vzájemně se neslepují, aby mohly správně celou svou plochou poutat kyslík. Pro další info můžete kliknout na obrázek krvinek výše.
Při konzumaci velkého množství sacharidů a při současném nedostatku čerstvé zeleniny a ovoce vzniká v těle otrava škrobem, neboť se vytváří příliš mnoho odpadního kysličníku uhličitého. Ten dráždí nejen dýchací ústředí, ale způsobuje i zrychlení srdeční činnosti a srdeční potíže.
Velmi škodlivé je působení tabákového dýmu. Nejškodlivější je kysličník uhelnatý, který se váže pevnou vazbou na červené krevní barvivo a zhoršuje okysličováni tkání a buněk. Při pobytu v zakouřené místnosti jsou stejným způsobem ohroženi i nekuřáci. Zvlášť trestuhodné je kouření v těhotenství. Matka znečišťuje krev svého plodu a způsobuje poruchu ve vývoji dítěte.
Dostatek nápojů a jejich kvalita a složení rozhodují též o složení krve. Vše, co se sní a vypije, se nejdříve dostane do krve a tou do jater. Z krve se tvoří lymfa, která omývá buňky, přináší jim potřebné látky z krve a odvádí odpad. Když jsou ucpané lymfatické cévy a uzliny, vznikají otoky. CO2 v nápojích zrychluje srdeční činnost, stejně jako cukr a nadbytek sacharidů. Nejrychleji se dostává do krve alkohol (skrz stěnu žaludku) a ovlivňuje nejvíce nervové buňky v mozku.
Denně se ztrácí několik litrů vody z těla odpařováním z povrchu těla, vylučováním moči a stolice a dechem. Kromě pití nápojů se dodává voda v každé potravině. Doporučuje se přijímat denně kolem 2-2,5 litrů tekutin, v horku a při velké námaze je to více, nesmí se však to příliš přehánět. Nedoporučují se limonády, už vůbec ne light (neslazené cukrem) a žádné průmyslově upravené nápoje. Obsahují mnoho přísad, ochucovadel a barviv. Mnohdy i nezdravá a i něketrá nebezpečná umělá sladidla, jako je jedovatý aspartam. Nevhodnější je čistá pramenitá voda, minerálky (střídat a minerálky ne příliš často a ne hodně kvůli obsahu anorganických minerálních solí, jen maximálně do 1/2 l denně), ovocné čaje, zelený čaj, čaj Rooibos (obsahuje hodně minerálních látek) a čerstvě vytlačené ovocné a zeleninové šťávy. Nelze nápoje nahradit mlékem (to je nezdravé) a také ne kupovanými šťávami v krabicích. Průmyslovým zpracováním se zcela změnily chemické a biologické vlastnosti použitého ovoce. Neobsahují enzymy, které jsou v tepelně upravených potravinách (v ovoci a zelenině). Při nedostatku enzymů je tělo přetížené z odpadních látek a ze špatné regenerace. Vzniká vnitřní stres, který má stejná zdravotní rizika jako stres ze zevních příčin.
Nejdůležitějším orgánem pro metabolismus všech živin jsou játra, skládající se v průměru cca z miliardy buněk. Uplatňují se při metabolismu bílkovin (aminokyselin), tuků i glycidů. Činnost jater má vliv na vznik některých chorob. Ovlivňují vznik zácpy, průjem, hemoroidy, vznik žlučových kamenů, cukrovky, deprese, nevolnost, spavost, nervozitu, vznik abscesů. Při nesprávné výživě játra onemocní. .Škodlivě na játra, ale i na další orgány působí nadměrná konzumace masa, alkohol, nikotin, pečená a smažená potrava a nadbytek škrobových a cukrových výrobků. Zejména častá úprava potravin smažením poškozuje silně játra a ledviny. Nejlepší speciální potravou pro játra je med. Dobře působí i čerstvá šťáva ze směsi z karotky, okurky a červené řepy.